23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın Ortaya Çıkışı

Lütfen Giriş YapVeyaHemen Kayıt OlarakGönderiyi Beğenebilirsiniz.
Havadis

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, çocukların önemli bir günü haline gelmiştir. Atatürk, düşünce felsefesiyle hem toplumun hem de çağının üzerinde olan bir insandı. Mustafa Kemal, yeni nesilde tohumu yeşertecek olan azim ve parıltıyı gördü. Atatürk, aşağıdaki sözü ile de gençlere ve çocuklara ne kadar önem verdiğini göstermişti.

 

Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.

 

İlk Milli Bayramımız.

23 Nisan 1920 tarihinde tüm iç ve dış baskılara göğüs geren Mustafa Kemal ve silah arkadaşları büyük cesaret göstererek Türkiye Büyük Millet Meclisini açtılar. Türk halkı bağımsızlık yolunda önemli bir adım atarak, siyasi sahnede ki varlığını gösterme iradesine kavuştu. 23 Nisan 1921 tarihinde TBMM’de alınan kararla 23 Nisan günü, Türkiye’nin ilk milli bayramı olarak kabul edildi.

 

1922 yılında ikinci sınıf öğrencisi olan Nuriye İdil’in  Anısı.

 

Fotoğrafın çekildiği gün okuldaydım. İkinci sınıftaydım. Atatürk Konya Mevlana Türbesi’ne yakın bir yerde olan Şems isimli güzel okulumuza geldi. 1922 senesiydi. Yengem ve dayılarım benim için şapka yaptırmışlardı. Atatürk geldiğinde o şapkayı takmıştım. Öğretmenlerim Atatürk’e götürmem için bana bir buket çiçek verdiler, yanına gittim, korkuyla çiçekleri takdim ettim. Ama nasıl titriyordum, görseydiniz. “Otur bakayım” dedi. Kucağına aldı. Titriyorum. Hemen titreyen elini, elimin üstüne koydu. Resimde de görülür. ‘’Titreme küçük kız, titreme’’ dedi.

Bana kimin kızı olduğumu sordu. ’Aferin, ilk şapka giyen sen oldun. Arkadaşlarını, çocukları, okulunu seviyor musun?’ diye sordu. ’Çok seviyorum Paşam’ dedim. Atatürk de ’O halde her sene dünyanın her yerinden çocukları davet edeceğim, onlarla birlikte oynayın, kaynaşın’ dedi.

 

Nuriye İdil Ve Atatürk

23 Nisan’ın Çocuk Bayramı olarak kutlanması, Atatürk’ün çocuklara verdiği önemden kaynaklanmaktadır. 23 Nisan, ilk başlarda Hakimiyet-i Milliye Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Daha sonra 1 Kasım 1922’de saltanat kaldırılınca, 1 Kasım Hakimiyet-i Milliye Bayramı olarak anılmaya başlandı. Geçen zamanda tekrar 23 Nisan önem kazanarak, Milli Hakimiyet Bayramı olarak kutlandı.

İlginizi Çekebilir :  The Terror Dizisinin 10 Maddede Gerçek Hikayesi; "Keşif Gezisinden Yamyamlığa Uzanan Süreç"

ataturk çouk sevgisi

1917 tarihinde İstanbul’da kurulan günümüzün Çocuk Esirgeme Kurumu olan “Himaye-i Etfal Cemiyeti ” 1.Dünya Savaşı zamanında şehit çocukları ve kimsesiz kalan çocuklara yardımlar yaparak destek çıktı. Bu nedenle Milli Mücadele döneminde 1921’de Ankara’da tekrar faaliyetlerine başladı. Çocuk Bayramının doğuşu, cemiyetin katkıları sayesinde gerçekleşmiştir.

Bayram Zamanla Çocuklar İle Özdeşleşti.

23 Nisan 1923’te cemiyet çocuklar için yardım toplamaya başladı. 23 Nisan Hâkimiyet-i Milliye Bayramlarında çocuklara yardımlar toplanmış ve cemiyet rozetleri çocuklar tarafından satılmıştı. Bu gelişmelerin sonucunda Hakimiyet-i Milliye Bayramı ile çocuklar özdeşleşmeye başlamıştı. Cemiyet, Mustafa Kemal Atatürk’ün de desteğini almıştı. Atatürk’ün desteği ile 1925 yılında “Çocuk Günü” olarak, 1926 yılından sonra ise Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştı. “Çocuk Bayramı” Mustafa Kemal Atatürk’ün desteği ile 1929 yılında “Çocuk Haftası” adıyla yedi güne çıkarılmıştı.

1927 yılında yapılan etkinlik programında, Atatürk’ün arabalarından biri çocuklara tahsis edildi. Genç Türkiye’nin bu dönemde ki çocuk politikası önemlidir, savaşlardan yeni çıkmış bir devletin genç nesile ihtiyacı vardı. 1970’li yıllarda 23 Nisan Çocuk Bayramı geniş kitleler tarafından kutlanmaya başlandı. TRT, programlarında çocuklara yer vererek kutlamalara katıldı. Zamanla TRT, komşu ülkelerin çocuklarını kutlamalara davet ederek bayramı uluslararası boyuta taşıdı. 1980 yılında Milli Güvenlik Konseyinin verdiği kararla bayramın adı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak değiştirildi.

Reactions

2
0
0
0
0
0
Bu Gönderi İçin Zaten Tepki Verdin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir