Adrenalin Patlaması Yaratacak 10 Ekstrem Spor

Lütfen Giriş YapVeyaHemen Kayıt OlarakGönderiyi Beğenebilirsiniz.
Havadis

Adrenalin, vücut tarafından kişinin kendisini heyecanlı hissettiği anda salgılanan bir hormon türüdür. Adrenalin patlaması vücudun maksimum seviyede adrenalin hormonu salgılanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu paylaşımımız’da adrenalin seviyemizi arşa çıkaracak ekstrem sporları ele alacağız. İzlerken biraz korkup, tedirgin olabiliriz 🙂

1.Skydiving.

Paraşütle atlama olarak ta adlandırılan Skydiving, ekstrem sporların en eskilerinden biridir. Atlama ekibinin bulunduğu uçak belli bir yüksekliğe ulaşır ve uçağın kapısı açılır. Sporcular kendilerini sırasıyla özgürlüğe bırakır.Atlayış sonrasında çeşitli akrobatik hareketler yapılır. Sanıldığının aksine yeni olmayan bir spor dalıdır. 18.yüzyılın sonunda Andre Garnerin, sıcak hava balonundan atlamıştır. Skydiving çok cesaret gerektiren ekstrem sporların başında gelmektedir.

 

2.Highlining.

Slacklining sporunun alt dalı olan Highlining, 1970’lerin sonuna doğru ortaya çıkmış ekstrem bir spordur. İki dağ arasına gerilen ip üzerinde dengede durarak, bir noktadan diğer noktaya yürünür. İp sağlam kayalara gerilmeli veya sağlam alana çakılmalıdır. Sporcu, güvenlik önlemi için halata bağlı olan bir kemer takar. Oldukça zor bir spordur.

 

3.Ice Climbing.

Adında da anlaşılacağı üzere buza tırmanma sporudur. Donmuş şelaleler veya dağda donmuş karlara tırmanış yapılır. Buz tırmanışı yapan bir sporcunun yanında mutlaka buz baltası, güvenlik halatı ve çivili botları bulunmaktadır. Buz tırmanışı, güç ve dayanıklılık gerektiren bir spordur, öyle herkes yapamamaktadır. Buz tırmanışının yapıldığı en popüler yerlerden bazıları Kolorado, Wisconsin ve İsviçre’dir. 2006 yılında 1.1 milyon kişi bu sporu denemiştir.

 

4.Wingsuit flying.

Wingsuit-flying

Bu ekstrem sporu özel kılan adeta yarasayı andıran kıyafetidir. Kıyafet, havada süzülüş sırasında düşüş hızını yavaşlatmak için kullanılır. Yüksek uçurumlardan , dağlardan veya uçaktan atlanılarak gerçekleştirilen spor oldukça da tehlikelidir, en ufak bir hataya mahal verilmemelidir. 1990’ların sonunda ortaya çıkmıştır, günümüzde oldukça popülerdir.

İlginizi Çekebilir :  The Terror Dizisinin 10 Maddede Gerçek Hikayesi; "Keşif Gezisinden Yamyamlığa Uzanan Süreç"

 

5.Rafting.

Su korkunuz yoksa hayatta herkesin bir defa yapması gereken ekstrem sporlardan birisidir. Debisi yani akış hızı yüksek olan ırmak,nehir gibi su kütlelerinde, şişme bot ile yapılan oldukça keyifli bir spordur.Amaç, takımınızla birlikte raftı devirmeden çeşitli engeller arasından sıyrılarak liderliği kazanmaktır. Dünyanın dört bir yanında  düzenlenen uluslararası rafting şampiyonası etkinlikleri yapılmaktadır. Uluslararası bir spor dalıdır, nehirler zorluk derecelerine göre sınıflandırılmıştır.

 

6.Bungee jumping.

Atlayanın aklına muhtemelen ya ip koparsa  düşüncesi geldiği spor dalıdır. Yüksek bir noktada oluşturulan atlama platformuna ve atlayana esnek bir ip bağlanarak atlayış yapılır. Bu ipler kauçuk olduğu için esneme ve zıplama sağlanır. Tam bir adrenalin sporudur, genellikle eğlence amacıyla yapılmaktadır.

 

7.Motokros.

Özel zorlu parkurlarda, kros motorları ile yapılan motosiklet yarışıdır. 1950’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Kapalı parkurlarda gerçekleştirilen bu dalda sporcu yokuş aşağı,yokuş yukarı,atlayışlar yaparak parkuru bitirmeye çalışır. Oldukça profesyonel ve dayanıklı olmak bu sporun anahtar kelimeleridir. Yanlış bir hata yaptığınız taktirde motor elinizin altından gider ve sürüklenebilirsiniz, geçmişte örnekleri çok yaşanmıştır.

 

8.Kiteboarding.

Uçurtma sörfü olarak dilimize çevrilen spor için gerekli olan bir deniz,board ve uçurtmadır, gerisi rüzgarın çıkmasını beklemek olacaktır. Eğlence ve aksiyona dayalı olan sporda, sporcular metrelerce havaya kalkıp tekrar su yüzüne inmektedir, bu sırada akrobasi hareketleri de yapmaktadırlar. Son yıllarda ülkemizde de popülerliği artmaktadır.

 

9.Yelken Kanat.

Bir hava sporu olan yelken kanat bir nevi planör ve yamaç paraşütünün karışımdır. Pilot yüksek bir alandan koşarak kendini boşluğa bırakmak suretiyle havalanır. Yön tayini ise pilotun ağırlını istediği yöne vermesi ile sağlanır. Motoru olmayan tek kişilik bir hava aracıdır. Oldukça zevkli bir spor dalıdır. Eğitimden sonra tek ihtiyacınız rüzgar olacaktır.

İlginizi Çekebilir :  Hintli Dayı İle Birlikte Hindistan Yemek Kültürüne Göz Atıyoruz!

 

10.Volkan Sörfü.

Volkan Sörfü, yanardağ küllerinin üzerinde bir board ile aşağı doğru kayarak yapılır. Tehlikeli bir extrem spor dalıdır, zehirli gazların solunması kişiye zarar verebilmektedir. Son patlaması 1999 yılında olsa bile aktif bir yanardağ konumunda olan Cerro Negro’da yapılır. Bu sporu deneyip adrenalinin uç noktalarını yaşamak istiyorsanız Nikaragua’ya gitmeniz gerekiyor.

::: Sitemize Kayıt Olarak Yazılarınızı Paylaşabilirsiniz.

Reactions

0
1
3
1
0
0
Bu Gönderi İçin Zaten Tepki Verdin

2 yorum “Adrenalin Patlaması Yaratacak 10 Ekstrem Spor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir