Enigma Makinesini 10 Madde İle İnceliyoruz;”2.Dünya Savaşının Seyrini Değiştiren İcat”

Lütfen Giriş YapVeyaHemen Kayıt OlarakGönderiyi Beğenebilirsiniz.
Havadis

Enigma, 1928 ve 1945 tarihleri arasında Alman askeri kuvvetleri için kullanılan, şifreli mesaj aktarımını sağlayan daktiloya benzeyen elektronik bir aygıttır.

1.Enigma Nerelerde Kullanıldı.

enigma-makinesi

Enigma, kara orduları, denizaltılar, özel birlikler tarafından çok sık kullanılmıştır. Bu sistemin kullanılması, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin güvenli ve çözülebilmesini imkansız kılan iletilerin aktarılmasına olanak sağlamıştır.

 

2.Birinci Dünya Savaşından Gerekli Dersler Alındı.

Almanlar şifreli mesajların güçlendirilmesi gerektiğini Birinci Dünya Savaşı sonunda kavramıştı. Almanlar bu dönemde birbirleri ile iletişimini telgraf ve postalar aracılığıyla sağlıyordu, karşı birliğe daha mesaj ulaşmadan düşman mesajların içeriğini kolayca çözüyordu. Mesajlar kırılması oldukça kolay olan yöntemlerle şifrelenmişti. Bu durum Almanların 1.Dünya Savaşından mağlup olarak ayrılmasına neden olan faktörlerden birisidir.

 

3.Alman Ordusu Aradığı Makineyi Buldu.

Almanya, İkinci Dünya Savaş’ını başlatmak için hazırlıklarını tam süratle başlatmıştı. Birinci Dünya Savaşı’ndan dersini almıştı, yapması gereken ilk işlerden biri şifreli iletişim ağını geliştirmek olmalıydı. Aradıklarını nihayet buldular. Alman mühendis A. Scherbius, Enigmanın mucididir. Enigma, ordu tarafından satın alınarak edinildi. Enigma, elektronik bir şifreleme makinesiydi.. Makine otomatik olduğundan ötürü şifrelemeler hızlı bir şekilde sıfır hatayla yapılabiliyordu. Yaklaşık 12 kg ağırlığında olan makine pille çalışabildiği için de her yere kolayca taşınabiliyordu.

 

4.Polonya İstihbarat Çalışmalarına Başlıyor.

Polonya: Almanlara güvenmiyordu, Avrupa’da yeniden bir savaş çıkabilirdi. Bunu öğrenmek için İletişim Dinleme İstihbarat Bürosu’nu kurdular. Büro tarafından ele geçirilen mesajlar çözülmeye çalışılıyordu. Polonya 1939 yılına kadar Enigma hakkında çok önemli bilgiler topladı, ileride İngilizlerin mesajları çözmesi bu sayede olacaktı.

Enigma’nın kopyasını ürettiler.

Bazı mesajların şifrelerini çözdüler.

Şifre kırıcısı olarak bir makine de ürettiler.

 

5.Yüz bin Enigma Üretildi.

enigma nedir

1939 yılında Naziler, Polonya’yı işgal ettiler ve çalışmalar son buldu. Şifrelerin çözülmesi İlerleyen dönemde İngiltere’ye devredilecekti. Almanlar savaş boyunca Enigma’ya çok güvendiler, yaklaşık yüz bin makine ürettiler. Enigma’nın mucidi makinesinin başarısını göremedi, kendisi bir trafik kazasında hayatını kaybetmişti. Enigma makinesinin çalışma prensibi şu şekildedir; mesaj ilk önce makineye yazılmaktadır daha sonra makine her harfi kendi şifreleme yöntemini kullanarak başka harflere dönüştürmektedir. Bu algoritmalar da makinalara belli aralıklarla yüklendiği için çözülmesi imkansız kılınmıştır.

İlginizi Çekebilir :  Fuhrerbunker "Hitler ve Nazilerin Son Sığınağı"

 

6.Şifreleme Yönteminin Fikir Babası Jül Sezar.

Enigma’nın fikir babası Jül Sezar’dı. Komutanlarına ilettiği mesajları şifreli olarak gönderiyordu. Kullanılan yöntem yerine koyma yöntemidir, bir harfe başka bir harf koyarak şifreleme sağlanıyordu. Enigma’da buna benzer yöntemi elektronik olarak yapıp aktarılmasını sağlıyordu.

 

7.Enigma Nasıl Çalışıyor?

Makinenin başında ki görevli harfi yazdığı sırada o harfe tekabül edecek şifreli harfte ışık yanıyordu bu harfi görevli not almak zorundadır, not almaz ise karşı tarafa ulaştırılan mesaj çözülemez. Her harfe tekabül edilen şifreli harfler telefon veya telgraf ile diğer birime aktarılıyordu. Birim bu şifreli harfleri kendilerinde bulunan makineye doğru yazdığında ise, asıl alınmak istenen mesaj ortaya çıkıyordu.

 

8.Yüksek Güvenlik.

Almanlar her birim için farklı Enigma ağları oluşturmuşlardı, her ağ için farklı ayarlar günlük-haftalık veya aylık olarak değiştiriliyordu. Hitler ve ordu komutanları arasında özel bir ağ oluşturulmuştu. Deniz kuvvetleri ise daha farklı bir prosedür kullanıyordu, savaşın sonuna doğru 4 olan rötor sayısını 8’e çıkararak mesajların kırılmasını engellemeye çalışmışlardır.

 

9.İngilizler Şifreleri Çözüyor.

İngilizler Enigma’nın şifrelerini çözmek için özel bir ekip oluşturdular, bu ekipte yaklaşık 12 bin kişi görev almıştır. İngilizler sınırlı sayıda mesajı çözmeyi başarmışlardır. Kod sisteminin ve şifre kitapçıklarının ele geçirilmesi mesajların çözülmesini sağlamıştır. Nazilerin denizlerdeki U-Boat üstünlüğü, şifrelerin çözülmesi ile son buldu. Bu mesajların çözülmesi savaşın seyrini açık ve net şekilde değiştirmiştir.

 

10.Halktan Gizlendi.

Enigma projesi savaştan sonra devletler tarafından halka açıklanmadı. Şifreleri kırmak için toplanan bilgiler halka paylaşılmadı. İngilizler, Sovyetler savaştan sonra bu tarz şifreleme yöntemleri oluşturmak için çalıştılar.

::: Sitemize Ücretsiz Kayıt Olarak Yazılarınızı Paylaşabilirsiniz.

Reactions

8
1
1
0
0
0
Bu Gönderi İçin Zaten Tepki Verdin

2 yorum “Enigma Makinesini 10 Madde İle İnceliyoruz;”2.Dünya Savaşının Seyrini Değiştiren İcat”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir