Futbol Sporunun Türkiye’de Başlangıcı Nasıl Oldu ?

Lütfen Giriş YapVeyaHemen Kayıt OlarakGönderiyi Beğenebilirsiniz.
Havadis
Fenerbahçe-Galatasaray_karşılaşması

1800 yılların başında İngiltere dönemin tabiriyle ayak topuna yeni yeni kurallar koymaya başladı. Taç hakem,süre,kaleci derken yavaş yavaş futbol oyunu oluştu. Önce İngilizler sömürgelerine ayak topunu topunu götürerek ‘ alın bakın bu top’ dediler.

Kraliçenin posterinin altında maçlar oynanmaya başlandı. 1887 yılında İzmir’de ilk defa Osmanlı’da futbol oynanmaya başladı. Ardından bu İstanbul’a sıçradı. Bu dönemde Osmanlı’da sadece padişah fermanıyla  gayrimüslimler tarafından oynanabiliyordu.

Fakat Türk gençleri gizli gizli futbol oynamaya başladılar. Resmi olarak hiçbir oluşuma izin verilmedi. Sadece Osmanlı topraklarında Rumlar ve İngilizler futbol oynayabiliyordu. Yıllar sonra ilk defa futbol girişimi olarak şu an ki Fenerbahçe stadyumu olan yerde takım kuruldu.

İlk Galatasaray Kuruluyor.

Fakat yasak olduğundan dolayı Türk oyuncular yabancı isimler alarak gizli bir oluşum içerisine girerek siyah çoraplar adında bir takım kurdu. İngilizlerle maç yapıldı. Kısa bir süre sonrada tabi ki şikayet edildi kulüp tabiri caizse kurulmadan kapatıldı. Dönemin Galatasaray Lisesi öğrencileri padişahtan ferman alarak bir takım kurdular.

Önce okulun bahçesinde daha sonrada Rumlar ve İngilizlerle maç yaptılar. 1907 yılında Kalamış da bulunan deniz fenerinin bahçesinde Fenerbahçe kuruldu. 1909 yılına kadar bu iki takım hiç birbirleriyle oynamadan Rumlar ve İngilizlerle maçlar yaptılar.

1909 yılı 17 Ocak günü aracılılarla iki kulübün maç yapılması teklif edildi. Kabul edildi ve yer olarak Fenerbahçe’nin Kuş Dili Çayırında oynanmaya karar verildi. 18 kişilik Galatasaray kafilesi Ali Sami Yen Beyin öncülünden bir sandal ile karşıya geçtiler. Burada Fenerbahçe’li Ziya Bey kendilerini karşıladı.Orada futbol tarihimizin ilk maçı yapıldı.

Ali Sami Yen

::: Sitemize Kayıt Olarak Yazılarınızı Paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Yabancı Elçilerin ve Gezginlerin Gözünden İstanbul ve Türkiye Hakkında Bir Kaç Kitap Önerisi...

Reactions

0
1
0
0
0
0
Bu Gönderi İçin Zaten Tepki Verdin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir