Hitler’in Son Günleri ve Eşiyle Birlikte İntiharı (20-30 Nisan 1945)

Lütfen Giriş YapVeyaHemen Kayıt OlarakGönderiyi Beğenebilirsiniz.
Havadis

Hitler’in gücünden eser kalmamıştı. Yıkıcı savaş olan 2. Dünya Savaşı’nın sonuna doğru geliniyordu. Batıda Amerikalılar, doğuda ise Sovyetler, Berlin’i ele geçirme yarışına girmişlerdi. 1945 sonlarında, Almanya’nın eski süper gücü bitmişti.

1.Sonun Başlangıcı.

Volkssturm

Müttefik devletler, Berlin ve çevresini yoğun bombardımana tutuyordu. Almanlar ise son kalan askerleri ile şehirlerini savunmaya çalışıyordu. Şehri savunanlar yaşlı erkekler ve genç çocuklardan oluşuyordu, çocukların yaşı genelde 15-16 arasındaydı.

 

2.Kuşatma Başladı.

berlin-muharebesi

Kızıl Ordu, Berlin’i üç ana noktadan kuşatıp yoğun topçu ateşine tuttu. Milis kuvvetlerden oluşan Volkssturm grubu ve Hitler gençliği grubunun şehri savunması imkânsızdı çünkü gerekli savaş eğitimlerini almadan cepheye itilmişlerdi. Muharebe sırasında, Berlin’e yaklaşık 2 milyon top mermisi atıldığı tahmin edilmektedir. O eski şaşalı caddelerden ve sokaklardan eser yoktu.

 

3.Kimseye Güvenmiyordu.

1945 yılında Hitler’in sağlığı bozulmaya başladı. Sol kolu ve eli sık sık titriyordu, yüzü çökmüş bitkin bir haldeydi. 1944 yılında uğradığı suikast girişimi sonucunda kulağı hasar almıştı. Bunların sonucunda kriz ve paranoyalar baş gösterdi, kriz anlarında midesine yoğun kramplar giriyordu. Suikast girişimlerinden ötürü etrafındaki kimseye güvenmiyor, sürekli ihanete uğrayacağı düşüncesinden kendini alıkoyamıyordu. Geceleri uyuması için ise yatıştırıcılar veriliyordu, patates püresi dışında pek bir şey yemiyordu.

 

4.Son Kale Fuhrerbunker.

Bunlar yaşanırken 3 metre duvar kalınlığı olan yeraltı sığınağı Fuhrerbunker, bomba seslerinden çatırdıyor, koridorlarda top seslerinin uğultusu dolaşıyordu. Sığınakta bulunanlar bilinmez içindeydi. Generaller savaşın kaybedileceğini biliyor, bazıları da kaçmak için hazırlıklar yapıyordu. Bu sırada da Hitler hala bir kurtuluşun, son bir darbenin vurulabileceğinin düşüncesindeydi. “Ruslar, Berlin’de en kanlı mağlubiyetlerine uğrayacaklar” diyordu. Bu pek tabii artık imkansız bir şeydi.

 

5.Son Kez Dışarıya Çıkıyor.

20 Nisan 1945 Hitler’in doğum günüydü. Gerek sığınakta bulunan üst düzey generaller gerekse dışarıdan gelen yetkililer, Hitler’in doğum gününü kutluyordu. Son kez merasim için başbakanlık binasının bahçesine çıkacaktı, bundan sonra ki geçen 10 günde sığınağından dışarıya adım atmayacaktı. Kızıl ordu ile savaşan Hitler gençliği olan 19 çocuk askere, başarılarından ötürü demir haç madalyası takıp burada kısa bir konuşma yaptı. Bu sırada kamera Hitleri’i son kez kaydediyordu. 12 yaşında olan Alfred Czech’in başarılarından ötürü yanağını okşadı ve sığınağına geri döndü.

İlginizi Çekebilir :  İkinci Dünya Savaşının En İyi 10 Keskin Nişancısı

 

6.Propaganda Bakanı Radyo Yayını Yaptı.

19 Nisan akşamı Josef Goebbels, Hitler’in doğum gününün arifesinde, Alman halkına geleneksel radyo yayınını yaptı. Fuhrer’in zaferi kazanacağını yineledi ve cümlelerine şunları ekledi;

“Biz onun peşinde ve cesaretiyle ardında duruyoruz: asker ve sivil, erkek, kadın ve çocuk… Eğer ulus hala nefes alıyorsa, hala zafer şansı varsa bu onun sayesindedir. Halk Fuhrer’ini terketmez, Fuhrer’de halkını. Hitler bu yüzyılın lideri olacak, zafere giden yolda çekilen acılara rağmen kendinden emin.”

 

7.Her şey bitmiş!

Sovyetler doğum günü hediyesi olarak şehrin kalbini bombardımana tuttu. Batılı müttefikler ise büyük bir hava saldırısı düzenledi. Hitler son günlerinde, şehirde Sovyetler tarafından kullanılabilecek her şeyin imha edilmesine karar verdi. 22 Nisan’da üst düzey generalleri ile bir toplantı yaptı, Rusların şehre girdiğini haberini alınca küplere bindi, ve ekledi:

“ Her şey bitmiş! Bu şartlar altında savaşı kumanda edemem, savaşı kaybettik. Ama Berlin’i terkedeceğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kafama kurşun sıkmayı tercih ederim..”

8.Mussolini 28 Nisan’da Öldürüldü.

Artık sona doğru geliniyordu. Propaganda bakanı olan Goebbels, eşini ve 6 çocuğunu alarak sığınağa geldi. Hitler’in fanatik hayranı dışındakilerden başka kimse sığınakta değildi. 29 Nisan günü Hitler vasiyetnamesini imzalamıştı, intihar edeceğini sığınaktaki çoğu kişi biliyordu. İtalyan lider Mussolini’nin de 28 Nisan’da öldürüldüğünü duyunca, bedeninin ele geçirilmemesi için son emri olacak yakılması emrini verdi.

9.Son Saatler.

30 Nisan 1945.

Mareşal William Keitel, Dokuzuncu Ordunun tamamının çevrildiğini ve takviyelerin Berlin’e ulaşamayacağını bildirdi.

Saat 00:01: Hitler ve Eva Braun evlenip nikah kıyıyor.

Saat 00.04: Hitler’in çok sevdiği köpeği Blondi’ye, Dr. Haase tarafından siyanür verilip öldürüldü. Hitler burada kendisine Himmler tarafından tedarik edilen siyanür kapsülünün etkinliğini test ediyor.

İlginizi Çekebilir :  Nazi Döneminin Tank Teknolojisini İnceliyoruz

Saat 10:30: Ruslar yakındaki Reichstag’a saldırıyor.

Saat 14:00: Hitler, Eva Braun ve kadın sekreterleriyle son kez yemeğe oturuyor.

Saat 15:30: Hitler ve eşi odalarına girip siyanür ile intihar ettiler, Hitler ölümünü garantiye almak için siyanürü içtikten sonra kafasına kurşun sıktı.

Saat 16:00: Bedenler dışarıya taşınarak benzin ile yakıldı.

10.Hitler’in Ardından.

1 Mayıs 1945.

Propaganda bakanı olan Joseph Goebbels ve eşi intihar edecekti. İntihar etmeden önce 6 oğlunu siyanür ile zehirlediler. Goebbels, silah ile karısını vurdu sonra da kendisini. Vücutlarının tamamı yanmadığı için rus birlikleri tarafından cansız bedenleri fotoğraflandı.

**Kendilerine öldürebilirler orası beni ilgilendirmez ama o masum çocuklara kıymaları tamamen vahşet ve trajedi. Bu durum psikolojilerinin bozuk olduğunun birer göstergesidir.

Hitler intihar ettikten sonra, Almanya kayıtsız – şartsız teslim anlaşmasını imzaladı. Üst düzey yetkililer yargılanmak için tutuklandı, bazıları Hitler’in ardından intihar etti, bazıları ise Güney Amerika ülkelerine kaçma girişiminde bulundu.

::: Sitemize Ücretsiz Kayıt Olarak Yazılarınızı Paylaşabilirsiniz.

Reactions

4
0
0
1
0
0
Bu Gönderi İçin Zaten Tepki Verdin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir