İkinci Dünya Savaşının En İyi 10 Keskin Nişancısı

Lütfen Giriş YapVeyaHemen Kayıt OlarakGönderiyi Beğenebilirsiniz.
Havadis
ikinci dunya savaşı keskin nişancılar-2

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tank birimlerine, Sovyetler ise keskin nişancı birimlerine önem vermişti. Savaş sırasında Sovyet keskin nişancılar doğu cephesinin önemli birer parçası oldu. Diğer ülkeler sadece erkek keskin nişancı birlikleri oluşturdu, fakat Sovyetler erkeklerin yanında kadın keskin nişancılar da yetiştirdi. 1943 yılında 2000’den fazla kadın keskin nişancı vardı. Kızıl Ordu’nun en iyi kadın keskin nişancısını başka bir yazımızda ele alacağız.

10.Stepan Vasilievich Petrenko.

Üst düzey çavuş olan Petrenko’nun savaş dönemi boyunca öldürdüğü düşman askeri sayısı 412’dir. Kendisine üstün başarılarından ötürü Sovyetler birliği onur madalyası takdim edildi.

 

9.Vasilij Ivanovich Golosov.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin seçkin keskin nişancılarından biriydi. Rus teğmen Golosov’un savaş sırasında öldürdüğü düşman askeri sayısı 422’dir. Savaş sırasında öldürülen 70 keskin nişancı arasındadır, 1943 yılında öldürülmüştür.

 

8.Fyodor Trofimovich Dyachenko.

Keskin nişancı eğitimleri 1932’de Sovyetler Birliği’nde, üst düzey Sovyet politikacı ve askeri subay Kliment Voroshilov’un gözetiminde başladı. SSCB’de başçavuş olan Dyachenko’nun toplam öldürdüğü düşman askeri sayısı 425’tir. Düşman askerine karşı kahramanca savaştığı için seçkin hizmet madalyasına layık görüldü.


7.Fyodor Matveyevich Okhlopkov.

Sovyet keskin nişancı olan Okhlopkov’un toplam öldürdüğü düşman askeri sayısı 429’dur. Savaş döneminde Kızıl Ordu’nun en başarılı keskin nişancılarından biriydi. 1965 yılında Sovyetler Birliği Kahramanı madalyası aldı. Savaşta öldürülen kardeşinin kanını yerde bırakmamak için yemin etti ve bu yeminini yerine getirmeyi başardı. Savaşta yara aldığı için ordudan emekli edildi.

 

6.Mikhail Ivanovich Budenkov.

Keskin nişancılar, İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyet ordusunun önemli bir parçasıydı. herhangi bir piyade veya keşif müfrezesinde en az bir keskin nişancı bulunurdu. Sovyet keskin nişancı Budenkov, 437 düşman askerini öldürerek büyük başarılara imza atmıştı. Başarılarından ötürü 1945 yılında Sovyetler Birliği Kahramanı madalyasına layık görüldü.

İlginizi Çekebilir :  Nazi Döneminin Tank Teknolojisini İnceliyoruz

 

5.Vladimir Nikolaevich Pchelintsev.

Sovyet ordusundan olan Vladimir Nikolaevich Pchelintsev, 456 düşman askerini öldürerek yetenekli keskin nişancılar arasına girdi. Keskin nişancı yeteneklerinin yanında arazi bilgisi yeteneklerini de konuşturarak düşmana geçit vermedi.

 

4.Ivan Nikolayevich Kulbertinov.

Diğer keskin nişancılara rağmen adı ön plana çıkmamıştı. Toplam öldürdüğü düşman askeri sayısı 487’dir. İkinci Dünya Savaşı’nın on ölümcül keskin nişancılarından birisiydi.

 

3.Nikolay Yakovlevich İlyin.

Ünlü Rus keskin nişancı ve Sovyetler Birliği Kahramanıdır. Toplam öldürdüğü düşman askeri sayısı 494’tü.

 

2.Ivan Mikhailovich Sidorenko.

Sovyet keskin nişancı Sidorenko, 12 Eylül 1919’da Rusya’daki Smolensk Oblastı’nda bir köylü ailesinde doğdu. Genç bir Teğmen olarak, 1941’de Moskova Muharebesi’ne katılmıştı. Keskin nişancılık konusundaki başarılarından ötürü diğer askerlerin eğitilmesinde görev aldı. Yangın çıkaracı mermiler ile bir tankı imha etti. Sidorenko üç kez yaralandı, iyileşme döneminde, 4 Haziran 1944’te Sovyetler Birliği Kahramanı madalyasına layık görüldü. Binbaşı olarak emekli oldu.

 

1.Simo Häyhä.

simo hayha

Beyaz ölüm lakabı ile anılan Simo Hayha, Fin keskin nişancıdır. Şimdiye kadar geçen sürede en çok düşman askerini öldüren kişidir. Savaş sırasında Sovyet askerlerine kan kusturdu. Günlük ortalama 7 düşman askerini öldürerek bir başarıya imza attı. 1940 yılına gelindiğinde bir Sovyet asker tarafından çenesinin altından vuruldu, bilincini tekrar toparlayarak yaşamayı başardı. Savaştan sonra geyik avcısı oldu.

Simo Hayha
Simo Hayha

Reactions

1
1
0
2
0
0
Bu Gönderi İçin Zaten Tepki Verdin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir