Köpeklerin 10 Madde ile İkinci Dünya Savaşı’nda Anti-tank Olarak Kullanılması!

Lütfen Giriş YapVeyaHemen Kayıt OlarakGönderiyi Beğenebilirsiniz.
Havadis

Köpeklerin, Sovyetler Birliği tarafından Anti-tank olarak eğitilmesini ve kullanılmasını maddeler ve görseller halinde inceleyeceğiz.

1.Hayvanlar Savaşlarda Kullanılıyor.

anti-tank-kopekleri-sovyetler

Tarih boyunca insanlar tarafından birçok hayvan savaşlarda kullanıldı, bunların arasında filler, atlar, güvercinler, fareler, köpekler, eşekler en çok kullanılmış olan hayvan türlerinden bazılarıdır. Dünya tarihinde ilk defa köpeklerin imha silahı olarak kullanılması Sovyetler Birliği döneminde yaşanmıştır.

 

2.Köpek Eğitim Okulu Kuruluyor.

anti-tank-kopekleri

Sovyetler Birliği köpeklerin orduya yardım etmesini sağlamak için 1924 yılında çıkan bir kararla Moskova’da köpek eğitim okulu kuruldu. Ordu tarafından hayvanları eğitmek amacıyla; avcılar, sirk eğitmenleri, polis köpeği eğitmenleri, hayvan bilimcileri gibi görevlerde bulunan kişileri işe aldılar.

 

3.Alman Çoban Köpekleri Tercih Ediliyor.

ikinci-dünya-savasi-anti-tank

Eğitime elverişliliğinden ötürü genelde Alman Çoban Köpekleri tercih edilmiştir. Başlangıçta köpekler, malları taşımak, arama-kurtarma, mayınları bulma faaliyetleri için kullanıldı. 1930’lu yılların başında ise Sovyetler, insanın en iyi dostu olan köpekleri Tanksavar silahına dönüştürme kararı verdiler.

 

4.Tanklara Bomba Bırakmak İçin Eğitiliyorlar.

Okullardan üçü, kamikaze köpeklerini yetiştirmek için faaliyetlere başladı. İlk olarak, tanklara bomba bırakıp kaçmak için eğitildiler. Daha sonra bombayı uzaktan kumanda ile patlatma ya da köpeğin dişleriyle ipi çekip, bombayı aktifleştirmesi seçenekleri ortaya atıldı. Fakat bu yöntemler çok maliyetli ve karışıktı, köpekler bombayı bırakmadan ve zamanlayıcı yanlış ayarlandığında geri dönüp eğitmenini patlatabilirdi.

 

5.Köpekler Aç Bırakılıyor.

Bu fikirlerden vazgeçildi. Patlayıcı, köpeğe bağlanarak tetik sistemi oluşturuldu. Köpek, düşman tankının altına girince kol vasıtasıyla bomba tetiklenecek ve patlayacaktı. Bunun için köpekleri uzun bir eğitimden geçirdiler, aç bırakıldılar ve yiyeceklerinin tankın altında düşüncesinin doğması için eğitildiler. Savaş seslerine alıştırdılar çünkü savaş esnasında ürküp kaçmamaları gerekiyordu. Aslında bir çeşit klasik koşullanma tekniği kullanılmış.

İlginizi Çekebilir :  Nazi Döneminin Tank Teknolojisini İnceliyoruz

 

6.İstenildiği Sonucu Vermedi.

Anti-tank köpekleri 1941’de Alman kuvvetlerinin, Sovyet topraklarına ilerledikleri zaman ciddi şekilde kullanılmaya başlandı. Bir kumaş torbanın içine 10 ile 12 kg arasında patlayıcı yüklenerek, düşman tanklarına doğru yönlendirildiler. Fakat bir sorun ortaya çıktı, köpekler tankların altına girmekten kaçıyordu. Sovyetler’in etkili olacağını düşündüğü köpekler etkisiz oldu.

 

7.Köpekler, Sovyet Tanklarını Hedef Almaya Çalıştı.

Kursk Muharebesi sırasında sadece on iki tankın tahrip edilebildiği kayıtlara geçmişti. Almanlar köpeklerde bomba yüklü olduğunu fark etmişlerdi, daha tanka yaklaşmadan silahla köpekleri imha ediyorlardı. Sovyetler’in eğitim sırasında düşünmeyi akıl edemedikleri bir geri tepme olayı yaşandı. Kamikaze köpekler, eğitimlerini Sovyet tanklarında almışlardı yani o tankın sesine ve yakıt kokusuna koşullanmışlardı. Alman tankları farklı tipte yakıt kullandıkları için köpekler Sovyet tanklarını havaya uçurmaya çalıştı.

 

8.Köpekler, 1996 Yılına Kadar Eğitildi.

Sovyetler savaş boyunca toplamda 300 tankın imha edildiğini dile getirmişlerdir, fakat bu sayı eğitimleri haklı çıkarmak için şişirme rakamlar olabilir. 1942 yılından sonra daha az kullanılmaya başlandı, Tank-savar köpekler 1996 yılına kadar eğitildi.

 

9.Almanların Raporu.

Kafkasya Savaşı sırasında Almanlar bir raporda şöyle yazmıştır;

Tanklarımıza bomba yüklü köpekler tarafından yapılan saldırı, ekibimizin ve piyadelerimizin uyanıklılığı sayesinde fark edildi ve köpekleri vurarak etkisiz hale getirdik.

 

10.Bonus Video.

Reactions

5
0
0
0
0
0
Bu Gönderi İçin Zaten Tepki Verdin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir