Nazi Döneminin Tank Teknolojisini İnceliyoruz

Lütfen Giriş YapVeyaHemen Kayıt OlarakGönderiyi Beğenebilirsiniz.
Havadis
nazi-tiger-maus-tank.jpg

Nazi lideri Adolf Hitler, 1.Dünya savaşı başladığında asker olarak Alman ordusuna katılmıştı, cephede İngiliz ve Fransız askerlerine karşı savaşmaktaydı. Yeni yeni bu dönem başlayan tank teknolojisi cepheye indiğinde Hitler ve diğer askerler şaşırmıştı. Düşünün karşınızda bir metal yığını, ateş ediyorsunuz fakat ettiğiniz ateş hiçbir işe yaramıyor, bu dönemde tanklarda ki geleceği görmüş olmalı.

(Ww1 British Mark V tank)

Projeleler Yapılıyor.

Naziler iktidara geldiğinde askeri savunmaya öncelik verdi, Hitler gizlice askeri projelerin yapılmasını istedi.İlk olarak Panzer 1 Tankı üretildi. Tanklar Hitler’e tanıtıldığında çok etkilenmişti. 1.Dünya Savaşı tanklarına göre çok hızlı ve çevikti. Eksikleri ise mermi ve top gücünün zayıf olmasıydı, ileriki dönemlerde bu sorunları aşmak için de çalışmalar yapıldı ve farklı modeller geliştirildi.

(Panzer 1 Tankı)

1939 günü Nazi tankları Polonya’ya girdi. İşler Hitler’in istediği tarzda gidiyordu hızlı  ve kesin bir zafer. Alman tanklarının önünde duramayan Avrupa kısa sürede işgal edilmişti, gelişen Alman sanayisi için Avrupa yeterli değildi, zengin ham madde kaynaklarına ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bunun için Adolf Hitler ve generalleri gözünü SSCB’ye çevirdi. İlk olarak Sovyet sınırına yaklaşık 3600 tank gönderildi. 22 Haziran 1941 yılında işgal başladı. Bu sefer Avrupa işgalinde olduğu gibi işler hızlı ve kesin sonuca ulaşmıyordu, çünkü Alman tanklarının önüne büyük engel çıkmıştı, o T 34 tankları ve soğuk hava şartları.

(SSCB T34 Tankı)
(SSCB T34 Tankı)

Tiger İçin Talimat Veriliyor.

Bu sırada Hitler’in ne kadar büyük o kadar iyi ve sağlam saplantısı başladı. Büyük, dayanıklı ve atış gücü etkili bir tank istiyordu. Bunun için Hitler’in güvendiği isim olan ünlü araba tasarımcısı Ferdinand Porsche’ye güçlü bir tank yapma görevi verildi. Ferdinand Porsche tankın üretimini gerçekleştirirken tank yarışına Henschel firması da katıldı. İki firma kıyasıya yarışın son gününe geldi. Hitler’in doğum gününde Tiger tankları tanıtıldı ve bir dizi testler yapılmaya başlandı. Bu testler sırasında Porsche’nin karışık dizel motor tasarımlı olan Tiger alev aldı ve yanmaya başladı. Henschel firmasının ürettiği Tiger 1 modeli ise bütün testlerden geçti, yarışı kazandı ve üretimine başlandı.

İlginizi Çekebilir :  İstanbul'a Nostalji Gezi "Bir Seyyahın Gözünden Eski İstanbul İzlenimleri ve Hatıraları”
(Tiger 1)

Üzerinde 88mm top ve kalın zırhı bulunan Tiger 1 tankının üretimi zor olduğu için, Hitler Kursk muharebesini yaklaşık 2 ay erteledi. Üretilen Tiger tankları Kursk’a gönderildi ve muharebe başladı. İstenen performansı veren Tiger tanklarının önünde hiçbir Sovyet tankı duramıyordu. Bunun en iyi örneklerinden biri dönemin ünlü tank komutanı Michael Wittmann’ın günün sonunda 1 Tiger tankı ile 15 Rus tankını imha etmiş olmasıdır. Fakat ne kadar imha edilse bir o kadar arkadan gelen Sovyet tankları bitmek bilmiyordu, Hitler bu nedenle Kursk muhaberesini sonlandırma kararı aldı. Kursk muharebesi Almanların son ilerleme savaşıdır.

(Michael Wittmann Ve Arkadaşları)

Korku Makinesi Gustav

Hitler’in ne kadar büyük o kadar iyi düşüncesi işe yaramamıştı, işe yarayan ne kadar çok o kadar başarı oldu. Fakat hala büyüklük sevdasından vazgeçmedi, savaşın gidişatını büyük silahların değiştireceğine inanıyordu bu yüzden Gustav Topu üretildi. O kadar büyüktü ki sadece tren rayları üzerinde hareket edebiliyordu. Bu top istenen performansı vermedi çünkü teknik olarak kusurluydu. Topun namlusunun yönü değiştirilmek istendiği taktirde o yöne yeniden tren rayları döşemek zorundaydılar, bu da oldukça zor bir işti. Diğer bir problemi ise ısındığı için topun  45 dakikada tek bir atış yapabiliyor olmasıydı.

(Schwerer Gustav)

Savaşın sonu gelmek üzereydi, fakat Hitler gidişatın değişeceğine inanıyordu. Bunun için Maus adında büyük yeni bir tank yapımına başlanma kararı alındı. Maus tankını yapma görevi Ferdinant Porscheye verildi. Maus tankı üretildiğinde ise artık çok geçti çünkü Rus askerleri Berlin’i işgal etmiş ve Almanya savaşı kaybetmişti. Ormanlık bir alanda gizli bir bina bulan Rus askerleri içeriye girdiğinde çok şaşırdılar. Binada çok büyük olan Maus tankı bulunmaktaydı, tankın biri ruslar tarafından imha edildi diğeri ise Kubinka müzesinde sergilenmektedir.

Sizin Favori Tankınız Hangisi? Yorumlar İle Belirtebilirsiniz.

(Maus Tankı)

::: Sitemize Ücretsiz Kayıt Olarak Yazılarınızı Paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Hitler'in Son Günleri ve Eşiyle Birlikte İntiharı (20-30 Nisan 1945)

Reactions

11
3
0
1
0
0
Bu Gönderi İçin Zaten Tepki Verdin

1 yorum “Nazi Döneminin Tank Teknolojisini İnceliyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir