Nükleer Santraller 10 Madde İle :Nedir,Nasıl Çalışır?

Lütfen Giriş YapVeyaHemen Kayıt OlarakGönderiyi Beğenebilirsiniz.
Havadis
nükleer-santral-nükleer-enerji-akkuyu

10 maddeyle ele alacağımız konu ile nükleer santrallerle ilgili gereken bilgiye ulaşacağız. Nükleer enerji bugün üzerinde en çok konuşulan enerji türüdür. Dünya bu kavramları ilk defa İkinci Dünya Savaşı sırasında duymuştur.

1.Fosil Yakıtlar Gelecek Yıllarda Tükenecek.

Çevreye bir hayli zararlı olan fosil yakıtların çoğunun,gelecek 50-60 yılda tükeneceği yapılan çalışmalar sonucu artık bilinen bir gerçektir. İnsan nüfusu hızla artmakta, fosil yakıtların rezervleri de düşmektedir. Bu nedenle ortaya enerji sıkıntısı problemi çıkmaktadır. Bu problemi aşmanın iki alternatifi vardır, bunlardan biri nükleer enerji santralleri diğeri de yenilenebilir enerji kaynaklarıdır.

 

2.Peki Ama Nasıl Çalışıyor Bu Santraller?

Nükleer santrallerin çalışma prensibi şu şekilde işlemektedir: Zenginleştirilmiş radyoaktif madde olan Uranyum tepkimeye sokulur, bu tepkime neticesinde ortaya büyük bir ısı enerjisi çıkar. Isı enerjisi suya aktarılarak buharlaşma sağlanır. Böylece ortaya çıkan enerji ile jeneratörlere güç iletilerek elektrik üretilmiş olur.

 

3.İkinci Dünya Savaşı Esnasında “Büyük Bir Güç Ve Büyük Bir Yıkım”.

İnsanlık ilk olarak “nükleer güç” kelimesiyle, İkinci Dünya Savaşı sırasında karşı karşıya kalmıştır. İlk reaksiyon 2 Aralık 1942’de Amerika’da gerçekleştirilmiştir. ABD, nükleer silah projesinin meyvesi olan atom bombalarından ilkini 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya, ikincisini de 15 Ağustos’ta Nagasaki’ye atmıştır,bu olay insanlık tarihinin en utanç verici lekelerinden birisidir.

 

4.Dünya Elektrik İhtiyacının %17’si Nükleer Santrallerden Sağlanıyor.

Bugün dünya elektrik ihtiyacının yaklaşık %17’si Nükleer enerji ile karşılanmaktadır. N.maddelerden enerji üretme fikri, Einstein, Rotherford gibi bilim insanları sayesinde gerçekleşmiştir. Dünyada enerji üretiminin yaklaşık olarak %64.5’i fosil yakıtlar (%38.7 kömür, %18.3 gaz, %7.5 petrol), %16.6’sı hidrolik enerji, %17.1’i nükleer enerji ve %18’i yenilenebilir enerji kaynaklarından gerçekleşmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Nazi Döneminin Tank Teknolojisini İnceliyoruz

 

5.Denizaltılar Nükleer Enerji Sayesinde Aylarca Okyanuslarda Kalabiliyor.

Günümüzde yaklaşık 250’yi aşkın gemi ve denizaltı bu enerji ile hareket edebilmekte, dünya genelinde 1000’i aşkın ticari, askeri ve araştırma amaçlı nükleer reaktör işletilmektedir. Rusya’nın her biri iki reaktör taşıyan denizaltıları denizlerde dolaşmakta ve bir o kadar da ABD’ninkiler.

 

6.Nükleer Enerjide Lider Ülke Fransa.

Dünyadaki nükleer santrallerin üçte biri Avrupada’dır. Nükleer enerji vasıtasıyla elektrik üreten ülkelerin başında Fransa ve Japonya gelmektedir. Fransa enerji ihtiyaçlarının %78’ini bu santrallerden sağlamaktadır, hatta ürettiği enerjiyi başka devletlere satarak kazanç ta sağlamaktadır.

 

7.Geçmişin Kara Lekesi “Çernobil Faciası”.

26 Nisan 1986 tarihinde yaşanan Çernobil faciası unutulması imkânsız facialardan biridir. Etkileri kuşaklar arası devam etmiş ve radyasyon rüzgarın da etkisiyle çevre ülkelere yayılmıştır.Günümüzde denetlemeler çok sık yapılmakta ve güvenlik önlemleri üst seviye de tutulmaktadır. NASA yapmış olduğu bir çalışma neticesinde şöyle demektedir, “nükleer santraller patlamadığı sürece termik santrallerin neden olacağı ölümleri azaltmaktadır”.

 

8.Havayı Kirletmiyor “Aksine Kirlenmesini Önlüyor”.

Nükleer enerji, pek çok alanda çevreye kötü etki bırakan petrol, kömüre nispeten su, toprak kirliliği ve radyasyon etkisi ile biraz daha tercih edilebilir bir kaynaktır.Nükleer santraller, CO2 yayılımına neden olmamaktadır. Hatta bu santrallerden elektrik üretildiği taktirde fosil yakıt kullanımı azalmaktadır.

 

9.Hangi Komşularımızda Nükleer Santraller Var?

Doğu’da İran, enerji programlarını gerçekleştirme amacındadır.Batı’da Yunanistan yoğun uranyum rezervlerine sahiptir.Bulgaristan’da ise 6 adet Rus reaktörü uzun yıllardır çalışmaktadır. Ermenistan’da güvenirliği olmayan ve deprem bölgesinde bulunan iki adet Rus tipi reaktör senelerdir çalışmaktadır.

 

10.Ülkemizde Kurulacak Santral Konusunda ki Kişisel Yorumum.

Gereken bütün güvenlik önlemleri alınırsa, ülkemizde kurulacak  santralin dezavantaj değil avantaj sağlayacağına inanıyorum.Üretilen elektriğin,ülke genelinde %10’unu karşılaması dışa bağımlılık oranını bir nebze düşürecektir.

İlginizi Çekebilir :  İnternet Ortamında Para Kazanmak ''Bölüm 2''

::: Sitemize Ücretsiz Kayıt Olarak Yazılarınızı Paylaşabilirsiniz.

Reactions

9
3
1
0
0
0
Bu Gönderi İçin Zaten Tepki Verdin

8 yorum “Nükleer Santraller 10 Madde İle :Nedir,Nasıl Çalışır?

  1. Eline sağlık Burak günün tartışma konusuna el atmışsın. Katı yakıtların dünyaya vermiş olduğu zararı hiç bir şey vermiyor. Ama gel gelelim nükleer enerji denince, kendini çevreci olarak tanımlayan(ki uzaktan yakından çevreyle ilgilenmeyen sırf muhaliflik olsun amacıyla istemezükler) şahıslar yaygara koparıyor. Ama dediğin gibi gerekli tüm önemlerin alınması gerekiyor. Tarihte can yakan ve yakmaya devam eden bir çok kaza meydana geldi.

  2. fosil yakınların ömrünün kısaldığı ve alternatif kaynakların arandığı bir zaman diliminde yaşıyoruz. Yeni kaynaklardan biri olan nükleer enerji için teknolojimizin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bu enerjinin tanınması amacından bilgilendirici bir içerik olmuş.

  3. Aslında uzun vadeye yayarsak nükleer santraller inşaatlarından itibaren en iyi ve dikkatli şekilde yapılırsa çevreye ve doğaya zararı olmadan enerji üretilebilecek bir kaynak..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir