Paris Kuşatması Sırasında Hayvanat Bahçesini Yiyen Fransızlar

Lütfen Giriş YapVeyaHemen Kayıt OlarakGönderiyi Beğenebilirsiniz.
Havadis

Paris, tarih boyunca birçok kez işgale uğradı. 845 yılında denizci bir kavim olan Vikingler, Ragnar Lodbrok öncülüğünde şehre saldırdı. Anlaşma sağlanınca şehir vergiye bağlandı, 2,5 ton altın ve gümüş ödemesi yapılarak ülkelerine gönderildiler. İşgallerin son örneği ise 1940 yılında yaşandı. Adolf Hitler, İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransayı işgal etme emrini verdi.

1870 yılında Fransız İmparatorluğu ile Alman Prusya Krallığı arasında savaş başladı. Savaş esnasında 3. Napolyon,  Almanlar tarafından esir alındı. Daha sonra ise İmparator tahtan indirilerek Fransa’da Cumhuriyet ilan edildi. Savaşı mutlak zaferle Prusya Krallığı kazandı. Savaş sonunda, I. Wilhelm Almanların birleşmesini sağlayarak önemli bir lider konumuna yükseldi. İki imparatorluk arasında anlaşma yapıldı, Alsas-Loren bölgeleri Almanlara bırakıldı.

Esir Düşen 3. Napolyon , Otto von Bismarck İle Birlikte

Şimdi gelelim anlaşmadan önce gerçekleşen Paris Kuşatmasına. 19 Eylül 1870 – 28 Ocak 1871 tarihleri arasında, Fransız-Prusya Savaşı’nın bir parçası olarak Almanlar tarafından Paris kuşatma altına alındı. İlk başta bazı Alman yöneticiler şehrin bombalanmasını istedi, fakat imparator bunun yerine kuşatma kararını tercih etti.

Kuşatma boyunca Paris’e ulaşan tüm tedarik hatları Almanlar tarafından kesilerek kontrol altına alındı. Telgraf hatları, demir yolları, posta yolları ele geçirildi. Fransa olabildiğince gıda depolamak için çalıştı fakat bu yeterli olamayacaktı. 1870’li yıllar Paris halkı tarafından travmatik bir dönem olacaktı. İlk olarak günlük 100 gram olacak şekilde taze ete izin verildi.

Atlar kesilmeyi bekliyor.

Lakin bu yetmedi, Parisliler alternatif kaynaklara yönelmek zorunda kaldılar. Bir aydan kısa bir süre içinde, atları kesip yemeye başladılar, kuşatma boyunca yaklaşık 65.000 at öldürülüp halk tarafından yendi. Atlarda yeterli olmayınca pazarlarda fareler, sıçanlar, kediler, köpekler satılmaya başlandı. Normaller 20 ile 40 cent arasında satılırken şişman sıçanlar 50 cente alıcı buldu.

İlginizi Çekebilir :  Hitler'in Son Günleri ve Eşiyle Birlikte İntiharı (20-30 Nisan 1945)
Köpek vb, Çeşit Etlerin Satıldığı Yerleri Temsil Eden Resim.

Fransız ressam bir notunda karısına şöyle demiştir; “Paris’te kedi, köpek ve fare kasapları var, hiçbir şey yiyemediğimizde atları yiyoruz”. Noel yaklaştıkça, Paris’te ki restoranların ve kafelerin çoğu kapanmaya zorlandı,  fakat bir kısmı hizmet vermeye devam etti, kalanların ise menüleri ilginç şekildeydi. Bir restoran sahibi hayvanat bahçesinden para ile Castor ve Pollux adında iki tane fili satın aldı. Hayvanlar silahla öldürüldükten sonra insanlara noel yemeği olarak satıldı. Hayvanat bahçesindeki kurbanlar tek filler değildi. Kangurular, antiloplar, tavus kuşları, köpekler, kediler, eşekler de pirzola rosto haline getirilmişti.

Hayvanat Bahçesinde ki Filin Öldürülme Anı.

Hayvanat bahçesindeki hayvanların çoğu Parisliler tarafından tüketildi. Tek sağ kalanlar maymunlar, aslanlar, kaplanlar ve su aygırları oldu. İnsanlara benzediklerinden ötürü maymunları yemedikleri tahmin edilmektedir, diğerlerini neden yemedikleri ise bilinmemektedir.

Bombardıman Sonrası Paris.

Kuşatma sonu yaklaşırken şehre bombardıman başladı. Bombardıman sonunda yaklaşık 400 insan öldü. Savaş, 10 Mayıs 1871’de Frankfurt Antlaşması ile resmen sona erdi. 20.yüzyıla kadar Fransa’da köpek vb. çeşit etleri satan yerlerin olduğu bilinmektedir.

Kuşatma Esnasında Bir Restoranın Menüsü.

Reactions

2
0
0
4
3
0
Bu Gönderi İçin Zaten Tepki Verdin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir