The Terror Dizisinin 10 Maddede Gerçek Hikayesi; “Keşif Gezisinden Yamyamlığa Uzanan Süreç”

Lütfen Giriş YapVeyaHemen Kayıt OlarakGönderiyi Beğenebilirsiniz.
Havadis

The Walking Dead gibi korku dizileriyle adından söz eden AMC’nin yeni dizisi “ The Terror “ büyük ses getiriyor. Yaşanmış bir olayı konu alan dizi, 1847 yılında buzullar arasında mahsur kalmış iki gemide ki yaşanan olayları anlatıyor.

1.Bilinmeyene Yolculuk.

the-terror-hikayesi

HMS Terror ve HMS Erabus, Atlantik Okyanusu’ndan Asya’ya, Kuzeybatı Pasajı’nı bulmak için yola çıkmışlardı. Fakat tahlisiz olaylar zincirleme yaşanınca mürettebatın sonu kötü bir sonla bitti. Şimdi birlikte olaylar dizisini derinlemesine inceleyelim.

 

2.John Franklin Kimdir?

Franklin-the-terror

John Franklin çok ünlü bir İngiliz kaşifti. 1818 yılında Spitzberg Adaları’nı geçerek kuzey yolculuğuna çıkan iki gemiden birinin kaptanı olarak ilk kutup seferini yaptı. 1844’te Kanada’da farklı bir geziye rehberlik yaptı. Toplamda 1932 kilometrelik kıyı şeridinin araştırmasını tamamlayarak ülkesine geri döndüğünde “sir” ünvanını aldı. 1845 yılında çıkılan seferin amacı Kuzey Kutbu’nu keşfetmek ve bir geçit bulmaktı.

 

3.Thames Nehri’nden Ayrılıyorlar.

Franklin ve ekibi 19 Mayıs 1845’te Thames Nehri’nden Erabus ve Terror gemileriyle yola çıktı. Gemiler savaş için tasarlandıklarından ötürü çok dayanıklıydılar, bu gemilerde ilk kez buharla çalışan vidalı pervaneler kullanılmıştı. Buharlı motorları ise lokomotiflerden çıkartılarak gemiye takıldı. Yaklaşık 12 gün ekibi götürecek yakıt olan kömür de gemilere yüklenmişti. Gemiler, en iyi şekilde konfor sağlaması için tasarlanmıştı. Isıtmanın sağlanması için sıcak su boruları döşenmişti, buharlı kazanlardan çıkan sıcak su, borular vasıtasıyla her odaya iletilebiliyordu.

 

4.Herkesin Tek Bir Amacı Vardı.

Sefer ortalama 4 yıl sürecekti, herkesin amacı yeni bir yolun bulunmasıydı çünkü yeni bir geçit demek ticareti kolaylaştırmak demekti. Kuzeybatı geçidi Doğu Pasifik Okyanusu’na kadar uzanan bir deniz güzergahıdır. Bu sayede Avrupalı tüccarlar kolay şekilde Çin ve Japonya başta olmak üzere doğu pazarlarına hızlı bir şekilde ulaşabileceklerdi.

İlginizi Çekebilir :  Yabancı Elçilerin ve Gezginlerin Gözünden İstanbul ve Türkiye Hakkında Bir Kaç Kitap Önerisi...

 

5.Gemilerin İsimleri Daha Önce Keşfedilen Dağlara Veriliyor.

James-Clark-Ross

Kutup gezgini James Clark Ross bu gemilerle daha önce keşiflere çıktı. Yaptığı keşif gezileri sırasında kutuplarda iki tane dağ keşfetti, bunların birinde patlamalar olduğu gözlemlendi. Bu keşfe katılan gemilerin isimleri bu dağlara verildi. (Erabus ve Terror dağı.) Fakat Erabus ve Terror’un diğer keşif gezisi olacak seferleri gemilerin de son yolculuğu oldu.

 

6.Çetin Hava Şartları ve Çaresizlik.

the-terror-hikayesi

Çetin hava şartlarına yakalanan iki gemi de Eylül 1846’da donan okyanusta mahsur kaldı. Bütün uğraşlar sonuç vermiyordu, gemiler buz kütlesine saplanmıştı. Bu esnada Franklin hayatını kaybetti fakat neden öldüğü bilinmemektedir. Yüzbaşı Francis Rawdon Moira Crozier komutasında olan hayatta kalanlar 1848’de gemiyi terkettiler lakin gemide bulunan tayfaların hiçbiri yolculuğu tamamlayamayacaktı.

 

7.Arama Kurtarma Faliyetleri Başladı.

Gemilerde ki 129 kişiden haber alınamayınca arama kurtarma faaliyetleri başladı, ilk önce 600 civarı boş konserve kutusu bulundu, tayfalar bu konservelerle haç şekli yapmışlardı. daha sonra ise 3 mezar bulundu. O bölgede yaşayan İnuit’lere ekip üyelerinin görülüp görülmediği soruldu, bir süre sonra diğer cesetlerde bulundu.

 

8.Çarpıcı Gerçekler.

Bulunan bu cesetlerden bazılarına otopsi yapıldı, yoğun şekilde Kurşuna maruz kalındığı anlaşıldı. Kurşun, konserveler ve gemideki lehimler için kullanılmıştı. Kurşun zehirlenmesi tayfayı daha güçsüz ve dirençsiz hale getirmişti.

 

9.Son Çare Yamyamlık.

İnuit’ler, bir bölgede otuz ölü olduğunu, yakındaki bir adada ise beş ölü bulunduğunu söylediler.Bulunan cesetlerde çarpıcı bir şey araştırmacıların dikkatini çekti, ölü insan bedenlerinde bıçakla kesilmeler, kemiklerde bıçak izleri gibi çeşitli izler bulundu. Bu ekip üyelerinin, en son çare olarak yamyamlığa başvurduğunu göstermektedir.

 

10.Kurtulan Olmadı.

Hiçbir ekip üyesi bu keşif gezisinden sağ kurtulamadı. İngiliz kaşif Sir John Franklin’in Kuzeybatı Geçidi’ni keşfetmek için yola çıktıktan sonra kaybolan iki gemisinden biri HMS Terror isimli gemi, 2016 yılında bulundu.Diğer gemi olan HMS Erabus ise 2014 yılında bulundu.

İlginizi Çekebilir :  Enigma Makinesini 10 Madde İle İnceliyoruz;"2.Dünya Savaşının Seyrini Değiştiren İcat"

Gemi bulunduğu zaman Kanada Çevre Bakanı Jim Prentice, keşfi “inanılmaz” olarak tanımlarken suyun içinde yatan geminin dış hatlarını net bir şekilde görülebildiğini söyledi. Keşfi gerçekleştiren, Kanada’nın doğa ve kültürel zenginliklerini korumakla görevli Parks Canada kurumunda görevli Marc-Andre Bernier ise, keşfin çok büyük bir önem taşıdığını dile getirmişti.

::: Sitemize Ücretsiz Kayıt Olarak Yazılarınızı Paylaşabilirsiniz.

Reactions

23
1
1
0
0
0
Bu Gönderi İçin Zaten Tepki Verdin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir