Ünlü Amerikan General George S. Patton Kimdir?

Lütfen Giriş YapVeyaHemen Kayıt OlarakGönderiyi Beğenebilirsiniz.
Havadis
George S. Patton-kimdir.

Patton, efsanevi Amerikan generalidir.Ününe, renkli askeri yaşamına hiç bir general yaklaşamadı. Kabadayı, savaş süresince ünlü toplu tabancasını yanından ayırmayan,küstah kavgacı ,üstlerini hiç dinlemeyen kafasına göre savaşan tam bir savaş adamıydı.

Birinci dünya savaşında onu sadece beş askeri izlemiş ,ele geçireceği yerde poposundan ilk yarasını almıştı. Kuzey Afrika da Almanlara karşı ilk zaferini aldı. Askerlerinin nefret ettiği sert disiplinli Patton,üstü başı düzgün olmayandan 25 dolar aldığı ve bu suretle orduyu adam ettiği söylenir. 🙂

Sicilya’da, nefret ettiği Montgomery ile ilk askeri rekabeti başlattı. Korkaklıkla suçladığı bir askeri, hastanede tokatlaması askerlik kariyerini az daha bitiriyordu. Fransa’da taranmış alman konvoyları ve cesetleri karşısında yaverine ”Şuraya bak Codman, bundan büyüleyici bir manzara olabilir mi?” dediği kayıtlara geçmiştir.

Patton, Kendi Bildiğini Okuyan Bir Komutandı.

Patton

Cephede daima askerlerin yanında olurdu. Üstlerinin planlarını ve verilen emirleri, telsiz bozuk ya da karargahta yokum gibi bahanelerle dinlemez ve bildiğini okurdu. Daima düşman cephesinde gedik arar,derhal zırhlı birlikleri ile geriye sarkar düşmanın merkezini vururken, piyadesi de düşmanın ana gücünü yerinde mıhlardı. Patton’un ünlü taş çorbası taktiği bu şekildedir.

Savaş aşığı Patton, ünlü Ardenes savaşında Almanları perişan ederek ününü tüm dünyaya tanıttı. Ren geçişi için Montgomery, hava ve topçu desteği sisleme, paraşütçü desteği için beklerken 36 saat önce Ren’i geçmeyi başardı. Hatta inanmayan üstlerine ”Trieer kentini aldım,gerimi vereyim” demiştir.

Yarım milyonluk mekanize ve zırhlı 3. ordusuyla Almanya’yı ezdi ve istila etti. 1 askere karşılık 10 Alman askeri öldürmüştür. Savaştan sonra Bavyera valisi oldu,Alman halkı yoluna çiçekler döktü. Ruslardan nefret ediyordu”İyi bir ırkı mahvettik,onların yerine Moğol vahşileri koymak, Avrupayı komünizme terk etmektir” demiştir. Bu sözü komutanlıktan alınmasına sebep olmuştur.

Bir araba kazasında ölmüş, hayal ettiği savaş meydanında değil,yatakta can vermiştir.Bana göre Abd ordusunun en yetenekli,büyük generalidir.

::: Sitemize Kayıt Olarak Yazılarınızı Paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Nazi Döneminin Tank Teknolojisini İnceliyoruz

Reactions

0
0
0
3
0
0
Bu Gönderi İçin Zaten Tepki Verdin

1 yorum “Ünlü Amerikan General George S. Patton Kimdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir